Корпоративная почта КГУИнновационный Инкубатор  Moodle KDU Центр непрерывного образования    
RO
Miercuri, 25 Februarie 2026 12:14

Rectorul Universitatea Umanistă de Stat din Ismail a efectuat o vizită la Universitatea de Stat din Comrat

La 24 februarie 2026, rectorul Universitatea Umanistă de Stat din Ismail (Ucraina) a efectuat o vizită oficială la Universitatea de Stat din Comrat (USC). Scopul principal al vizitei a fost semnarea unui acord de colaborare între cele două instituții de învățământ superior și discutarea unor inițiative comune în domeniul educației și culturii.

În cadrul întrevederii, rectorul USC, doctor, conferențiar universitar Serghei Zaharia și rectorul universității din Ismail, doctor, profesor Iaroslav Kiciuk, au discutat mai multe aspecte importante privind mobilitatea academică, dezvoltarea proiectelor comune și sprijinirea comunității găgăuze. Unul dintre subiectele principale a fost conservarea limbii găgăuze, predarea și promovarea acesteia în rândul studenților din ambele țări. S-a discutat despre posibilitatea organizării cursurilor de limbă găgăuză pentru studenții ucraineni, precum și despre organizarea școlilor de vară cu schimb de studenți, ceea ce va contribui la aprofundarea cunoștințelor și la extinderea orizonturilor culturale.

Părțile au subliniat importanța consolidării legăturilor dintre comunitățile găgăuze din Moldova și Ucraina, precum și necesitatea păstrării și dezvoltării limbii găgăuze ca element esențial al identității culturale. USC și-a exprimat disponibilitatea de a oferi sprijin Universității din Ismail în implementarea programelor educaționale și crearea condițiilor pentru studierea în limba maternă.

De asemenea, rectorii au discutat despre pașii următori pentru intensificarea schimbului științific și cultural, inclusiv posibilitatea realizării unor cercetări comune, conferințe și seminare. Semnarea acordului va deschide noi perspective de colaborare, oferind studenților și cadrelor didactice din ambele instituții oportunități unice de dezvoltare academică și profesională.

Acest acord reprezintă un pas important în dezvoltarea parteneriatului interuniversitar și în sprijinirea comunității găgăuze atât în Moldova, cât și în Ucraina, consolidând relațiile dintre țările vecine și unitatea culturală a celor două popoare.

Prev Next

КГУ в цифрах

Обновлено 16.10.2025
0
Всего студентов
0
Международные студенты
0
Программы
0
Проекты
0
Академический персонал
0
Административный персонал

Created jtemplate.ru joomla modules